Поради батькам





    ЗНАЧЕННЯ ГРИ У ЖИТТІ ДИТИНИ

    Гра займає важливе місце в житті дитини. Ігрова діяльність - це провідна діяльність в дошкільному віці. Грати дитина вчиться в процесі свого розвитку. Якщо дитина грає, він правильно розвивається. Гра - це те, як дитина ставиться до світу і світ до дитини, дитина до дорослого і дорослий до дитини, дитина до однолітка і одноліток до нього.

    Дорослі часто намагаються оточити свою дитину любов'ю, турботою і увагою. Вони вчать його отримувати радість від життя, доброзичливо ставитися до оточуючих. Все це відбувається в грі, тому що саме гра незамінна в дошкільному дитинстві. Будучи провідною формою життєдіяльності дитини, вона розвиває фізичні, психічні, інтелектуальні здібності і формує естетичні почуття. Гра сприяє кмітливості, спостережливості, спритності, витривалості, вмінню спілкуватися. Дитяча ігрова культура долучає дитини до світу людей - дорослих і однолітків, тому спільна ігрова діяльність розвиває у дітей навички творчої діяльності.

    Сім'я - це осередок, в якій людина живе з моменту народження і протягом усього свого життя.

    Граючи і спілкуючись з дитиною в сім'ї, дорослі дбають про його розвиток, психологічному та емоційному здоров'я. Створюючи сприятливу ігрову середу вдома, батьки дозволяють дитині передавати знання про навколишню дійсність, отримані поза домом. Необхідно, щоб дорослі в сім'ї більше грали з дитиною, показуючи малюкові ігрові методи. Виконуючи ігрову роль, здійснюється зв'язок дитини з навколишнім світом. Саме ігрова роль передбачає зв'язок дитини з суспільством.

    Гра проникає в життя дитини, особливо вдома. Тому потрібно використовувати її, як засіб виховання в сім'ї. Але, виховання в грі вимагає від батьків постійних спостережень, роздумів і необхідності час від часу жертвувати своїм особистим часом.

    Через гру можна розвинути пізнавальні характеристики дитини, підготувати його до життя в сучасному суспільстві, змусити його повірити в свої сили і можливості.

    Гра вважається специфічно дитячої діяльністю. Для зростаючого дитини вона є найбільш «родючим грунтом» для благополучного і своєчасного «проростання» як його особистісних якостей, так і досвіду соціальної компетентності в спілкуванні з оточуючими людьми.

    Граючи, дитина задовольняє важливу потребу бути схожим на дорослого, вільно висловлювати свої бажання, втілювати фантазії, які в рамках звичайних, повсякденних відносин з батьками не завжди йому дозволяються. Іншими словами, разом із задоволенням, яке дитина отримує в грі, до нього приходить відчуття емоційного насичення і комфорту, внутрішньої впевненості і почуття безпеки, в яких укладено потужний імпульс дитячого розвитку.

    Але якщо самі дорослі не показують малюкові ігрові способи оволодіння зв'язками і відносинами дорослого світу, він найчастіше залишається на рівні залежно від цього світу і не готовий успішно вирішувати життєві ситуації. Ось чому так важливо підвищувати компетентність батьків у поглядах на гру, її роль у розвитку дитини, допомагати усвідомити, що гра і ігрове спілкування з малюком в сім'ї - це турбота про його розвиток, емоційному і психологічному здоров'ї.

    В будь-якій сім'ї батькам, звичайно, у міру матеріальної можливості, необхідно подбати про створення умов для різноманітної ігрової діяльності. У сюжетних іграх можна без особливих зусиль забезпечувати дитину атрибутами для створення ігрового образу (майструвати разом, або використовувати предмети гардероба, і дозволяти використовувати предмети, які не придатні для гри (стільці, диванні подушки і т. П.)

    Не бійтеся згадувати своє дитинство і розповідати дитині про те, як ви грали самі і зі своїми друзями. Дитина вчиться не тільки граючи і маніпулюючи предметами сам, але і на досвіді оточуючих, тим більше близьких людей.

    Головне проявляти повагу до особистості дитини, зважати на поступовістю становлення ігрової діяльності і не намагатися штучно її прискорити.

    Дорослим важливо проявляти ініціативу і висловлювати щире бажання брати участь в грі. У разі нерозуміння ситуації і бажань дитини, намагайтеся уточнити у нього важливі для розгортання сюжету обставини, пов'язані з характеристикою героя, його поведінкою і т. П. ( «А який я буду лисицею - доброї чи злої?»).

    Діючи в ролібатькам важливо проявляти ініціативу і самостійність, намагатися мотивувати вчинки того героя, чию роль вони виконують. Що стосується труднощів не потрібно губитися, припиняти гру, а потрібно питати у дитини, як вам слід вчинити в тій чи іншій ситуації ( «Що мені далі робити?»).

    В процесі спільної гри намагайтеся спонукати дитину програвати з кожним разом все більш складний сюжет, спираючись на залучає його роль. Необхідно стимулювати мовну активність дітей, включаючи в сюжет гри різні іграшки, спонукаючи дітей від їх особи здійснювати рольової діалог.

    Постарайтеся позитивно ставитися до появи в оповіданнях і іграх дітей уявних партнерів. Корисно серйозно і доброзичливо обговорювати з дитиною пригоди, які нібито відбулися з ним і його «знайомим» зайчиком, цуценятка і навіть роботом або міліціонером і т. П.

    Участь дорослих в іграх дітей може бути різним. Якщо дитині тільки що купили іграшку, і він знає, як їй грати, краще надати йому можливість діяти самостійно. Але скоро досвід дитини виснажується. Іграшка стає нецікавою. Тут потрібна допомога старших, підказати нове ігрове дію, показати їх, запропонувати додатковий ігровий матеріал до ситуації грі. Граючи разом з дитиною, батькам важливо стежити за своїм планом. Рівний, спокійний, доброзичливий тон рівного по грі партнера вселяє дитині впевненість в тому, що його розуміють, з ним хочуть грати. Чим більше випадає дорогих хвилин в суспільстві близьких йому людей, тим більше взаємини, спільних інтересів, любові між ними в подальшому.

    Для забезпечення належних умов розвитку малюка використовуються різні види ігор, що пов'язані між собою.
    Сенсорні ігри. Даний вид ігор спрямований на набуття дитиною сенсорного досвіду. Торкатися води, розглядати квітку, чути та копіювати різні звуки. Відчуття та сприймання світу приносить дитині задоволення. Ігри з водою, піском, природними матеріалами, музичними інструментами, посудом приносять багато користі малюкові.

    Моторні ігри спрямовані на пізнання та оволодіння різними рухами. Розглядати свої ручки, повертатися, торкатися ноги, повзати - усе це процес розвитку і гри для малюка. Діти можуть повторювати одні й ті самі рухи та отримувати задоволення від процесу власного руху. Пальчикові ігри, забавки з рухами, гімнастика, стрибки, повертання, плавання - лише деякі з можливих ігор з різними рухами.

    Ігри для розвитку мовлення: перші спроби зі звукам, складами, словами, створення власних слів, експериментування з силою звуку, темпом, приспівуванням звуків та слів. Поступово малюки навчаться користуватися мовленням. Після того як перші 10 — 12 слів вивчено, діти починають експериментувати зі словами, вигадувати свої та отримують від того радість. Діти бавляться зі звуками, для них важливий сам процес, а не зміст слів. До таких ігор належать: приспівування звуків, пестування, забавки, примовляння, скоромовки, казки, історії та інше.

    Рольові ігри. Малюки відтворюють світ дорослих, повторюють те, що бачили у сім'ї. Бавляться у доньки-матері, уявляють себе в різних ролях, наповнюють своїм змістом. Рольові. ігри спрямовані на розвиток навичок спілкування, поведінки в різних ситуаціях, творчих здібностей. У рольових іграх діти виявляють свою волю та фантазію.

    Існує багато ігор для дітей з батьками, які розвивають малечу.

    Грайтеся зі своїми дітьми.

    Немає коментарів:

    Дописати коментар